sobota 17. května 2014

Konejšivé signály

Konejšivé signály jsou signály, které psi vydávají, když se necítí v daném prostředí dobře, tak se snaží ukonejšit okolí kolem sebe. Například když pes bydlí s vámi v bytě a zrovna se vede ne moc hezká hádka, pes cítí kolem sebe napjaté prostředí a snaží se nás ukonejšit signály. Také to může znamenat, že vám pes dává najevo, že se ho nemusíte bát, že se chce "skamarádit". Například když pes bydlí s vámi v bytě a zrovna se vede ne moc hezká hádka, pes cítí kolem sebe napjaté prostředí a snaží se nás ukonejšit signály. Signály můžete používat i vy, říct tím pejskovi že je v bezpečí, že se nemusí bát. Já používám mrkání nebo odklonění hlavy.
Tady jsou nejčastější způsoby "konejšení psů okolí":

Olíznutí se - rychlé, nepatrné olíznutí, nebo naopak jasně viditelné olizování se (tohle pro člověka není v jistých situacích moc dobré kvůli společenským důvodům :D)

olíznutí se a zívnutí dohromady

Mrkání (tenhle signál je podle mě nejčastější, alespoň můj pejsek ho používá nejčastěji) - je často doprovázeno odkloněním hlavy nebo olíznutím se. Používá se hlavně v situaci, kdy tvor nemá jinou možnost volby
Odklonění hlavy je ,,oznámení", že se chováme neslušně, např. když se mu zblízka díváme do očí nebo máme obličej ve stejné úrovni jako ten jeho - tohle je pro psy hodně nepříjemná chvilka   a celkem mě štve, když vidím, že to někdo dělá. Také to může pro jiná zvířata znamenat výzvu k boji, což by pro člověka asi nebylo dobré 
Ztuhnutí - když se pes potká s jiným psem, uprostřed pohybu ztuhne (je to celkem běžné i když uvidí třeba kočku a čeká na její reakci - moje trdlo to dělá) a čeká na reakci druhého psa. Poté se psi obchází obloukem. Je to konejšivý signál, který dává druhému psovi najevo, že nemá v úmyslu nic nekalého, ale chce jenom projít. 


Moje fenka - jak jsem řekla je to trdlo. Inteligentní trdlo, ale trdlo je trdlo :D Když se potká s jiným psem, tak nikdy nepozoruji, že by ztuhla. Naopak: rozeběhne se k psu co největší rychlostí jak jen dokáže - prostě se s ním chce rychle přivítat a hrát si-, což když je na vodítku většinou schytám já :D Zatím to bylo v pohodě, protože druhý pes měl úplně stejnou reakci ale bojím se toho, že tohle zkusí na nějakého zlého psa. Nevím jestli jsou mé ,,pozorovací schopnosti" dobré, ale jsem si jistá, že opravdu nikdy ,,neztuhla". Přemýšlela jsem o tom,jestli neztuhla jen na sekundu než jsem to stihla postřehnout, ale vzhledem k tomu, že tento pohyb trvá déle, je to vysoce nepravděpodobné (co to je, píšu jak nějaký ,,pan profesor"? :D)
Čichání - může se stát, že psa zavoláte nějakým škaredým tonem - Vám to třeba ani nepříjde, ale psa to zneklidní a místo toho aby Vás poslechl, začne předstírat, že má nějakou velice důležitou stopu a nemůže se od ní odtrhnout.


Tak to je prodnešek už všechno, mějte se hezky a nashledanou :)

Claire ♥
2 komentáře:

 1. jeee to je pekny clanek, miluju pejsky

  roo.rachel.1987@gmail.com
  SOUTĚŽ O NEREZOVÝ ŠEJKR na koktejly nebo kávičku
  http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/05/letni-soutez.html

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju za milý kolentář :) já taky, jinak by to tady nebylo :)

  OdpovědětVymazat

Budu strašně ráda za každý zanechaný komentář - těch si cením nejvíc, tak pište! :)